fbpx

AĞIZ KOKUSU (HALİTOSİS)

 

Ağız kokusu (Halitosis) ağız veya burundan gelen hem kişiyi hem de çevresindekileri rahatsız eden nefesteki kötü koku olarak tanımlanmaktadır. Ağız kokusu (Halitosis) sorunu olanlar, mutlaka diş hekimine başvurmalıdır.

Diş hekimlerine, diş çürükleri ve periodontal hastalıklardan sonra en sık başvuru nedeni, ağız kokusudur.

Ağız kokusunun tedavisi için nedeninin tam olarak belirlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle ağız kokusu (Halitosis) ölçümlerinin yapılması gerekmektedir. Ağız kokusunu ölçmek için Halitosis cihazı kullanılmaktadır. Halitosis cihazı ayrıca, tedavinin planlanmasında ve tedavi sonrası başarı sağlanıp sağlanmadığının belirlenmesinde de kullanılmaktadır.

Kötü ağız kokusu, kişinin iletişimini de olumsuz etkilemektedir. Ağız kokusu tedavi edilmediği takdirde bireylerde, psikososyal stres ve özgüven problemleri ortaya çıkmaktadır.

Ağız kokusunun sebepleri fizyolojik veya patolojik olabileceği gibi, bazı durumlarda ikisi bir arada da görülebilmektedir. Ağız kokusuna, diş eti hastalıkları, dil ve dil kökü tabakası (pas),

kötü durumdaki implant ve protezler, diş çürükleri, kötü dolgular, tükürükte azalma ve ağız kuruluğu, ağız kanserleri, yarık damak, tonsil (bademcik) hastalıkları neden olabilmektedir. Ağız kokusu, üst ve alt solunum yolu rahatsızlıkları, mide-bağırsak, yemek borusu, karaciğer, otoimmün sistem (bağışıklık) ve kan hastalıkları, kronik böbrek yetmezliği, lösemi, AIDS ve metabolik hastalıklar gibi hastalıkların habercisi de olabilir. Bu nedenle ağız kokusu (Halitosis) mutlaka ciddiye alınmalı ve mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır.

Kötü ağız kokusunu yok etmek için  ağız hijyenine dikkat etmek, dişleri ve dili fırçalamak, dişlerin arasını temizlemek, dişeti iltihaplarını tedavi ettirmek gerekmektedir. Ayrıca her 6 ayda bir mutlaka diş hekimine gidilmelidir.

Elit İstanbul Tıp Merkezi’nde alanında uzman diş hekimleri Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nde Halitosis cihazlarıyla kişiye özel ölçümler yaparak ağız kokusu (Halitosis) probleminin tedavisini gerçekleştirmektedir.

 

Ağız kokusu (Halitosis) ölçümü yaptırmadan önce;

  • Son 48 saat içerisinde soğan, sarımsak, pırasa, lahana v.b koku verecek yiyecekler yemeyiniz.
  • Son 12 saat içerisinde alkol ve sigara kullanmayınız.
  • Son 8 saat içerisinde yemek yemeyiniz. (Ölçümden 3 saat öncesine kadar su tüketilebilir.)
  • Ölçüm yapılacağı sabah dişlerinizi fırçalamayın ve gargara yapmayınız.
  • Randevu günü parfüm ve kolonya gibi esans ürünleri kullanmayınız.

× Whatsapp