Yükleniyor
Whatsapp Hattımız
Poliklinik Hasta Danışmanı
Saç Ekimi Hasta Danışmanı
Estetik Hasta Danışmanı
Diş Sağlığı Hasta Danışmanı
Whatsapp Hattımız

DİŞ APSESİ – DİŞ İLTİHABI

Diş köklerinde ve diş etlerinde biriken bakterilerin iltihaplanması “diş apsesi” olarak tanımlanmaktadır. Diş apsesi, dişlerin temizliğine yeterince özel gösterilmediğinde ve tedavi edilmemiş diş çürüklerinde görülmektedir. Diş minesindeki kırık ve çatlakların arasına giren bakteriler de diş apsesine neden olmaktadır.

Karbonhidratlı yiyecekleri, gazlı içecekleri sık tüketmek ve sonrasında dişleri yeterince temizlememek bakterilerin büyümesini hızlandırır ve diş çürüklerinin oluşmasını sağlamaktadır. Bakteriler dişlerdeki çürük, çatlak veya kırıklar arasından ilerleyerek apse oluşumuna yol açmaktadır.

Diş apsesi; diş etlerinde, diş köklerinde ve diş aralarında görülmektedir. Oluştuğu bölgede şişlik, kızarıklık, şiddetli ağrı, zonklama, sıcak ve soğuk hassasiyeti meydana gelmektedir. Daha ileri aşamada ise hastalarda ateş ve halsizlik görülmektedir.

Muayene sırasında çekilen röntgen, diş veya diş etinde oluşmuş apsenin yerinin ve durumunun net olarak tespit edilmesini sağlamaktadır. Tespit edilen apsenin durumuna göre diş hekimi uygulayacağı tedaviye karar vermektedir.

Tedavinin ilk aşamasında başvurulan antibiyotik kullanımı apsenin etkilerini azaltmak ve tedaviyi kolaylaştırmak için verilmektedir. Sonrasında ise mutlaka apsenin neden kaynaklandığını bulmak ve kalıcı olarak tedavi etmek gerekmektedir.

Diş kökündeki apsenin tedavisi:

Diş kökünde oluşan diş apsesi tedavisinde genellikle kanal tedavisi uygulanmakta, apse oluşmasına neden olan bölgedeki sinirler ve iltihaplar temizlenmektedir. Bazı durumlarda kanal tedavisi yeterli olurken; kimi hastalarda cerrahi müdahale gerekmektedir. Peridontologlar tarafından yapılan cerrahi müdahalede diş etleri şekillendirilmekte ve inceltilmektedir. Kanal tedavisi ve cerrahi müdahale ile tedavisi mümkün olmayan dişler ise çekilerek yerine implant yerleştirilmektedir.

Diş etindeki apselerin tedavisi:

Diş etlerinde oluşan apselerin tedavisinde ise öncelikle şişen ve hastayı rahatsızlık veren bölge temizlenir ve iltihabın içi boşaltılır. Diş etleri ve dişin kök yüzeylerinin temizlendiği bu işlem sırasında bu bölge uyuşturulduğu için hasta herhangi bir acı ve ağrı hissetmemektedir.

Her iki tedaviden bir süre sonra şikayetler tekrarlamasa bile diş hekimine kontrole gitmek gerekmektedir. Düzenli olarak dişleri fırçalamak, diş ipi kullanarak diş aralarında yiyecek kalmamasına özen göstermek ve ağız suyu ile düzenli olarak gargara yapmak  diş iltihabı oluşumunu önemli oranda önlemektedir. Düzenli olarak 6 ayda bir diş kontrolü yaptırmak; diş çürüklerinin, diş eti ve hastalıklarının erken dönemde teşhis edilmesi ve önlenmesini sağlamaktadır.

Elit İstanbul Tıp Merkezi Ağız ve Diş sağlığı Bölümü’nde diş apsesi tedavileri alanında uzman diş hekimleri ve tecrübeli sağlık çalışanları tarafından yapılmaktadır. Siz de diş apsesi sorunu yaşıyorsanız, Elit İstanbul Tıp Merkezi’ni aramanız yeterli…

Email Telefon İletişim Formu Harita