Yükleniyor
Whatsapp Hattımız
Poliklinik Hasta Danışmanı
Saç Ekimi Hasta Danışmanı
Estetik Hasta Danışmanı
Diş Sağlığı Hasta Danışmanı
Whatsapp Hattımız

Sağlık Kaygısı Hayat Kalitesini Bozabilir

Sağlık Kaygısı Hayat Kalitesini Bozabilir

Sağlık Kaygısı Hayat Kalitesini Bozabilir

Sağlık kaygısı; bedensel belirtilerin ya da sağlıkla ilgili bilgilerin kişi tarafından yanlış yorumlanarak felaketleştirilmesi ile karakterize bir tablodur. Sağlık kaygısı yaşayan kişilerin dikkatleri sürekli bedenlerindedir. İnternetten sıklıkla bedensel belirtileri ile ilgili araştırma yaparlar ya da başlarına geleceklerinden korktukları hastalıkları okuyarak kendilerinde olup olmadığını kontrol ederler.

Sağlık kaygısı yaşayan kişiler, sık sık doktora gider doktor herhangi bir hastalığı olmadığını söylese de bir süre rahatlamalarına rağmen “ya olursa”, “ya anlayamadıysa”, “yeterince detaylı bakmadı” gibi düşüncelerle güvence aramaya ve doktor doktor gezmeye devam ederler.Hastalık dinlemeye, hastalık haberleri okumaya tahammülleri çok düşüktür. Günlük hayatları bu kaygıdan dolayı çok etkilenir. Eskiden yapıp keyif aldıkları pek çok etkinlik keyif vermez, akıllarında hep kötü bir hastalığa yakalanacakları düşüncesi ve huzursuzluğu vardır.

Merkemizde Uzman Psikolog tarafından yürütülen psikoterapi süreci; bilimsel çalışmalara dayanan, etkinliği kanıtlanmış, danışana yeni stratejiler gösteren davranış görevlerini içerir. Seanslara düzenli gelmek, Psikolog’un verdiği davranış ödevlerini yapmaya çalışmak iyilik haline oldukça olumlu katkı sağlayacaktır.

Email Telefon İletişim Formu Harita