Yükleniyor
Whatsapp Hattımız
Poliklinik Hasta Danışmanı
Saç Ekimi Hasta Danışmanı
Estetik Hasta Danışmanı
Diş Sağlığı Hasta Danışmanı
Whatsapp Hattımız

Yüksek Doz C Vitamini

Yüksek Doz C vitamini

C vitamini (ayrıca L-askorbik asit veya askorbat olarak da adlandırılır), vücutta yapılamadığı için insanların gıdalardan veya diyet takviyelerinden alması gereken bir besindir. C vitamini bir antioksidandır ve oksidatif stresi önlemeye yardımcı olur. Ayrıca enzimlerle birlikte çalışarak kolajen yapımında önemli bir rol oynar.

C vitamini, sağlığınızın ve zindeliğinizin önemli bir bileşenidir. Ne yazık ki, vücudunuz kendi başına C vitamini üretemez. Portakal, limon ve kırmızı dolmalık biber gibi yiyecekler C vitamini açısından zengindir ve diyetinizin bir parçası olmalıdır.


Yüksek doz C vitamini intravenöz (IV) infüzyonla (damar yoluyla kan dolaşımına) veya oral (ağızdan) verilebilir. Ne yazık ki, tüketilen(oral alınan) C vitamininin sadece küçük bir yüzdesi vücudumuz tarafından emilebilir. Oral alınan yüksek dozda C vitamini gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilir. Bu sorunla mücadele etmenin ve C Vitamininin faydalarını en üst düzeye çıkarmanın en iyi yolu, C vitaminini intravenöz infüzyon şeklinde almaktır. İntravenöz infüzyonla alındığında, C vitamini kanda aynı miktarın ağızdan alındığından çok daha yüksek seviyelere ulaşabilir.


Yüksek Doz C Vitaminin etkileri(faydaları) tamamen alındığı doza bağlı olarak değişir. Aşağıda C vitaminin faydalarını derledik:

1.Kollajen Üretimi:

Kollajen üretimine olan desteği sayesinde cildi kırışıklıklardan koruyabilir, genç, parlak ve esnek olmasını sağlayabiliriz. Diyette ciddi bir C vitamini eksikliği, aşırı zayıflık, uyuşukluk, kolay morarma ve kanama semptomları olan bir hastalık olan skorbüte neden olur. Skorbüt hastalarında C vitamini eksikliği kolajeni dokuda inceltir; C vitamini verildiğinde kolajen tekrar kalınlaşır.

2.Anti-Kanser Özellikleri:

Yüksek doz C vitamini, 1970'lerden beri kanser hastaları için bir tedavi olarak incelenmiştir.
Laboratuvar çalışmaları, yüksek dozda C vitamininin prostat, pankreas, karaciğer, kolon ve diğer kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını yavaşlatabileceğini göstermiştir.
Hayvan çalışmaları, yüksek doz C vitamini tedavisinin, pankreas, karaciğer, prostat ve yumurtalık kanserleri, sarkom ve malign mezotelyomanın belirli modellerinde tümör büyümesini engellediğini göstermiştir. Bu etkiler genellikle çok yüksek dozlarda verildiğinde gözlenmektedir.
Kanserli hastalarda yüksek doz IV C vitamini ile ilgili bazı insan çalışmalarında, yaşam kalitesinin arttığını, ayrıca fiziksel, zihinsel ve duygusal işlevlerde iyileşmeler, yorgunluk belirtileri, bulantı ve kusma, ağrı ve iştah kaybında azalma olduğu gösterilmiştir.

3.Vücudunuzdaki toksisite seviyelerini azaltmak:

Uygun dozlarda verildiğinde vücutta toksin seviyelerini azalttığı ve bunun sayesinde toksinlerin kanser yapıcı ve vücut hücrelerini zedeleyici etkilerini nötralize ettiği görülmüştür.

4.Antihistaminik etkileri:

Allerjik yapısı olan bireylerde, akut ve kronik alerji tedavisinde kullanılmaktadır.

  1. Antioksidan Etkiler:

Antioksidan etkisi sayesinde vücuttaki serbest oksijen radikallerini nötralize ettiği görülmüştür. Serbest oksijen türevleri vücutta kanser ve yorgunluk yapıcı etkisi bilinmektedir.

6.Bağışıklık Desteği(İmmun Support):

İmmün sistemi güçlendirdiği için virüs, bakteri ve diğer patojenlere karşı koruma sağlar. Ayrıca çok yüksek dozlarda uygulandığında bakteri, virüs ve diğer patojenleri öldürerek enfeksiyonu gerilettiği bilinmektedir.

 

Ayrıca C vitamini;

Epigenetik düzenleme, Akut ve kronik yorgunluk, Fibromiyalji, Romatoid artrit, Post herpetik nevralji, Üst solunum yolu enfeksiyonu, Akut hipoksi, KOAH, Hipertansiyon, İskemi, Hepatitler, İmmün yetmezlik, Ağır metal birikimi, Sepsis, Septik şok, ARDS, Metabolik sendrom, COVİD-19 pnömonisi, Peridontal hastalıklar, Erkek infertilitesi, Diyabetes mellitüs gibi bir çok hastalık ve durumda kullanılabilmektedir.

 

Email Telefon İletişim Formu Harita