Yükleniyor
Whatsapp Hattımız
Poliklinik Hasta Danışmanı
Saç Ekimi Hasta Danışmanı
Estetik Hasta Danışmanı
Diş Sağlığı Hasta Danışmanı
Whatsapp Hattımız

TELSİZ DİŞ DÜZELTME

TELSİZ DİŞ DÜZELTME – TELSİZ ORTODONTİK TEDAVİ – İNVİSALİGN 

Çapraşık dişlerin düzeltilmesini konu alan ortodonti tedavisinde teknolojinin ulaştığı son nokta olan “invisalign” hastalara telsiz ortodontik tedavi imkanı sunmaktadır. Invisalign, hastanın dişlerine uygun yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişlerin düzeltilmesini sağlamaktadır.

Invisalign(Telsiz  Ortodonti) dişlerindeki çapraşıklıkların düzeltilmesi için ortodontik tedavi görmek isteyen ancak diş teli kullanmak istemeyenleri tedavi olmaya ikna etmektedir. Bu tedavi de kullanılan şeffaf plaklar dışarıdan fark edilmediği için, ortodontik tedavi görüldüğü de anlaşılmamaktadır. Geleneksel ortodontik tedavinin aksine, yiyecek artıklarının ve bakteriyel plağın tutunabildiği metal bantların, braketlerin veya tellerin kullanılmaması invisalign tedavinin sunduğu en önemli avantajlardır.

İnvisalign, her yaş gurubunda ortodontik tedavi görebilecek kişiye uygulanabilmektedir. Çocuklarda ise çene yapısına ve diş sürmesine bağlı olmakla birlikte yaklaşık 13-  14 yaşa ulaşmış olmak şartı aranmaktadır. Orta ve hafif diş çapraşıklıkları invisalign ile tedavi edilebilmektedir. Ancak hastanın invisalign tedavisine uygun olup olunmadığı uzman doktor tarafından belirlenmektedir.

Çapraşık dişlerin invisalign teknoloji ile düzeltilmesine karar verildiğinde tedaviyi uygulayacak doktor hastanın ağzından ölçü almakta, alınan ölçüler CAD-CAM sistemi denilen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Bir sonraki adımda ise  sanal ortama aktarılmış olan dişler, bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilmekte ve her bir 0.05 mm’lik harekete göre şeffaf plaklar hazırlanmaktadır. Hazırlanan plaklar doktor kontrolünde dişlerdeki düzelme dikkate alınarak sırasıyla kullanılmaktadır. Tedavinin sonucu da üç boyutlu olarak hastaya gösterilmektedir.

Invisalign plakları her sabah ve akşam ılık suyun altında diş fırçası ile temizlenilmelidir. Invisalign tedavisinden başarılı sonuç almak için şeffaf plakların günde yaklaşık 20 saat ağızda tutulması gerekmektedir. Hastalar yemek yerken ve dişlerini fırçalarken çıkarabilecekleri plakları, uyku zamanı da dahil olmak üzere  gece ve gündüz kullanmalıdır. Düzenli olarak kontrole gitmek de tedavide başarıyı etkilemektedir.

Invisalign tedavisine başlamadan önce bir yıl içinde sorun çıkarabilecek çürüklerin tedavi edilmesi önemlidir. Tedavi sırasında sorun çıkarabileceği öngörülen 20 yaş dişleri de tedavi öncesinde çekilmektedir. Invisalign tedavisi, Elit İstanbul Tıp Merkezi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nde bu konuda eğitim almış, sertifikalı uzman doktorlar tarafından uygulanmaktadır.

 

Email Telefon İletişim Formu Harita