Yükleniyor
Whatsapp Hattımız
Poliklinik Hasta Danışmanı
Saç Ekimi Hasta Danışmanı
Estetik Hasta Danışmanı
Diş Sağlığı Hasta Danışmanı
Whatsapp Hattımız

BİBERON ÇÜRÜĞÜ

Biberon çürüğü veya erken dönem çocukluk çağı çürükleri, bebeklerin üst keser (kesici) dişlerinde başlayan ve çok hızlı ilerleyen yaygın çürük çeşididir. Biberon çürüğünde; çürüğe neden olan biberon değil, biberonun içindeki süttür.

Bebeklerin gece uyumadan önce biberonla içtikleri süt nedeniyle daha rahat uyuduğu bilinmektedir. Ancak bazı ebeveynler sütün besleyici değerini arttırmak için süte bal, pekmez ya da şeker gibi tatlandırıcı maddeler katarlar.

Biberonla verilen süt, bebek uykuya geçtikten sonra dişlerin üzerinde birikmektedir. Tükürük salgısı da uyku evresinde azaldığından dişlerdeki süt kalıntılarını temizleyememektedir. Bu nedenle bebeğin dişlerinde çürük yapıcı mikropların asit oluşturmasıyla diş minesinin mineral yapısı bozulmaktadır. Biberon çürüğü hastalığında önce dişler üzerinde tebeşirimsi beyaz renkte lekeler görülür. Daha sonra sarı-kahverengi renkte çürükler oluşur. Biberon çürüğü önce bebeğin üst çenedeki kesici dişlerinin ön yüzlerinde başlar, tedavi edilmezse tüm dişlere yayılır.

Biberon çürükleri tedavi edilmezse diş iltihaplanır. Enfeksiyon nedeniyle bebeğin ağrı hissetmesine, huzursuz olmasına, uyku düzeninin bozulmasına ve düzenli beslenememesine neden olur. Ayrıca iltihaplanan süt dişleri, altta gelişen kalıcı dişlere de zarar verir. Çürük nedeniyle kaybedilen dişler yüzünden çocuğun konuşmasında ve estetik görünümünde de meydana gelen bozulmalar çocuğun psikolojisi olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle bebeklerde diş çürümesi asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

 

Biberon çürüğü tedavisi mutlaka bir pedodontist tarafından yapılmalıdır. Diş hekimi koltuğunda anne ya da babanın kucağında tedavi edilen çocuk, kısa süren ve ağrısız geçirilen seanslarla sağlıklı dişlere kavuşabilmektedir. Ağızda çok fazla çürük var ve çocuğun kooperasyonu sağlanamıyor ise tedaviler bir anestezi uzmanı eşliğinde genel anestezi altında da yapılabilir. Eğer çürük çok ilerlemiş ise diş çekilmektedir.

Elit İstanbul Tıp Merkezi’nde bulunan alanında uzman pedodontistler, biberon çürüğü rahatsızlığını ileri teknolojik cihazlarla donatılmış Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nde tedavi etmektedir.

Bebeğinizin biberon çürüğü yaşamaması için:

  • Ağzında biberonla uyumasına izin verilmemelidir.
  • Biberonla süt içtikten sonra mutlaka su içmesi sağlanmalıdır.
  • Sütüne bal, reçel, pekmez gibi yüksek şeker içerikli besinler ilave edilmemelidir.
  • İşaret parmağına sarılan ıslatılmış bir tülbent ile dişler temizlenmelidir.
  • Bir yaşından sonra gece beslenmesi bırakılmalıdır.
  • Bebek bir yaşından itibaren düzenli olarak diş hekimine muayeneye götürülmelidir.
  • Dişler üzerinde yapışıp kalan, karbonhidrat ağırlıklı beslenme yerine sebze ve meyve ağırlıklı, lifli besinler tercih edilmelidir.
  • 2-3 yaşına kadar yutma refleksi kontrol edilemediğinden fluoridsiz diş macunu ve küçük başlı, yumuşak kıllı bir diş fırçası ile dişler anne ya da baba tarafından günde iki kez fırçalanmalıdır.
Email Telefon İletişim Formu Harita