Yükleniyor
Whatsapp Hattımız
Poliklinik Hasta Danışmanı
Saç Ekimi Hasta Danışmanı
Estetik Hasta Danışmanı
Diş Sağlığı Hasta Danışmanı
Whatsapp Hattımız

DİŞ BEYAZLATMA

Herkes bembeyaz dişlere sahip olmak ister. Dişlerinizi düzenli fırçalamanıza rağmen, dişleriniz istediğiniz beyazlıkta değilse,  en iyi çözüm diş beyazlatma uygulamasıdır. Diş beyazlatma, seçilen doğru ilaçlar ve uzman diş hekimi kontrolünde yapıldığında dişlerinize asla zararı olmayan bir uygulamadır. Hamilelerde ve süt dişlerinde, kesinlikle beyazlatma işlemi yapılmamaktadır.

Dişleri beyazlatmak için, beyazlatıcı diş macunlarından, lazer teknolojisine kadar bir çok farklı yöntem ve uygulama bulunmaktadır. Dişler için en iyi beyazlatma, peroksit içeren maddelerin uygulanmasıyla gerçekleştirilmektedir. Karbamid Peroksit veya Hidrojen Peroksit kullanılarak yapılan işleme diş beyazlatma (Bleaching) adı verilmektedir.

Dişlerdeki renk bozuklukları kişide psikolojik rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Ağız ve Diş Sağlığı hizmetlerinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesi sayesinde pek çok renk, şekil ve konum bozuklukları artık çok daha kolay çözümlenebilmektedir. Sararmış ve lekelenmiş dişlerin beyazlatılması yöntemi, diğer restoratif metotlara kıyasla daha ekonomik, kolay ve acısızdır.

Dişlerin sararmasının başlıca nedenleri:

  • Aşırı tüketilen kahve, çay, kolalı içecekler
  • Sigara, puro benzeri tütünlü maddelerin kullanılması
  • Yaş ilerlemesi
  • Dişlerdeki eski restorasyonlar ve kanal tedavileri
  • Fazla flor alımı
  • Tramvaya bağlı diş siniri canlılığının yok olması
  • Uzun yıllar diş sıkmaya bağlı olarak diş sinirinin canlılığını kaybetmesi

Diş beyazlatma işlemi nasıl yapılır?

Diş beyazlatma uygulaması klinik ortamında veya evde hastanın uygulayabileceği biçimde olmak üzere iki şekilde yapılabilir:

Ev Tipi Beyazlatma: Diş hekimi, hastaya özel beyazlatma plağı hazırlar. Bu plakla birlikte, beyazlatıcı ilaçların dişlere uygulanmasıyla dişlerin rengi 2-3 ton açılabilmektedir.

Ofis Tipi Beyazlatma: Yaklaşık yarım saat içinde kuvvetli ışık kaynaklarıyla veya ilaçlarla 2-3 seansta uygulanan bu profesyonel sistem, dişlerinizin bembeyaz olmasını sağlamaktadır. Bu sistem, diş minesine ve dolgulara asla zarar vermez.

Özellikle çay, kahve, sigara ve yaşa bağlı renklenme ve lekelenmelerde diş renklerinin açılması çok daha kolay olmaktadır. Araştırmalar, hastaların % 96’sının diş beyazlatma yönteminden memnun olduklarını ortaya koymaktadır. Diş beyazlatma işleminin kalıcılığı kişiden kişiye ve dişlere gösterilen özem ve temizliğe göre değişkenlik gösterdiğinden; dişlerdeki beyazlık 3 ay ile 3-4 yıl arasında olmaktadır.  Sigara, çay, kahve alışkanlığı fazla kişilerde, beyazlığın kalıcılığı daha kısa olmaktadır.

Dişler eski renklerine dönmeden diş beyazlatma uygulamasının 6 ayda veya yılda bir tekrarlanması, beyazlığın daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Elit İstanbul Tıp Merkezi’nde Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nde bulunan uzman doktorlar tarafından diş beyazlatma yapılmaktadır.

Email Telefon İletişim Formu Harita